ölüm hak miras helal

Nedense plan ve programlarımızda çoğu zaman en sona attığımız, hesaba katmayıp ihmal ettiğimiz bir gerçek var; o da ölüm gerçeği… Bütün plan ve programlarımızda ölüme yer vermiyor, ancak bir eşin dostun cenaze töreninde ölüm gerçeği ile yüzleşiyoruz.

Bazılarımız ölüm gerçeği ile barışık yaşarken bazılarımız ise ölümden çok korkar. Ölümü hatırlatan her şeyden uzak durmaya çalışırlar. Misal, uçaktan korkanların aslında korktukları şey ölüm gerçeğidir, sanki o anda yerde bulunsalar ölüm onları yakalayamayacakmış gibi… Bilinmezlik insanı korkutur. Ölümden sonra yeni bir hayat olduğuna inananlar, hangi dinden olursa olsun, inanç eksikliği yaşayanlara oranla ölüm gerçeği ile daha rahat yüzleşebilir. Ölüme, ölümden sonraki yaşama gerçek manada inanan insan, bu dünyada doğru işler yapmışsa ölümden korkmaz, böyle kimse için, ölüm korkulacak bir şey değildir.

ölüm hak miras helal
Eğer bazı mal ve mülklere sahipsek öldükten sonra bunların kimlere paylaştırılacağını bir vasiyet yazarak belirleyebiliriz. Yüzyıllardır insanlar bu şekilde vasiyetler yazarak bu probleme bir çözüm bulmuşlar. Evini, tarlasını, hayvanını vs bir şekilde sevdiklerine paylaştırmışlar. Peki günümüzde yaşan birinin öldükten sonra varsa facebook hesabı, blog sitesi, mail adresi ne olacak, bunu hiç düşündünüz mü ? Bu konu uzun süredir düşünülen hatta tartışılan konulardan biri. Ve internet devi Google bu konuda da bir çözüm üretti. Google, kullanıcılarının öldükten sonra hesaplarına ne yapılmasını istediklerine karar vermelerini sağlayacak bir uygulama başlatacağını açıkladı.
Bir tür elektronik vasiyet sayılabilecek bu sistemde kullanıcılar verileri tamamen sildirme seçeneğine de sahip olacak. Uygulama sayesinde ‘dijital miras’ da bırakılabileceği söyleniyor. İnsanlar öldükten sonra hesaplarını ya varislerine devredebilecek ya da tamamen silinmesi yönünden karar verebilecek. Ölümün ardından, varisler hayatını kaybeden kişinin hesabına girmek için yetkilendirilecek ve hesaplara giriş yapabilecek.

Ah şu paranın gözü kör olsun
Ortadoğunu’nun en zengin ülkelerinden olan Birleşik Arap Emirliklerinden Dubai, polis teşkilatı için 550.000 dolarlık bir Lamborghini almış. Son yıllarda emlak balonu patlayan ve emlak krizi ile gündeme gelen Dubai bu negatif imajını düzeltip yeniden şaşalı günlere dönmenin hesabını yapıyor. Konuyla ilgili konuşan Dubai Emniyet Müdürü, Lamborghini ekip arabasının genelde turistik bölgelerde devriye gezeceğini böylece Dubai’nin ne kadar klas bir ülke olduğunu insanlara göstermeyi amaçladıklarını açıkladı. Ne diyelim, ah şu paranın gözü kör olsun…

#Dubai

Bir cevap yazın

Your email address will not be published / Required fields are marked *