Geçen bir yılın ardından

Milliyet Australia olarak yaklaşık 1 yıl önce sizlerle beraber çıktığımız bu yolculukta 1 yılı devirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Aradan geçen 13 aydan sonra arkamıza baktığımızda hedeflediğimiz amaçların bir çoğuna ulaştığımızı görüyoruz.

4 Kasım 2011 tarihinde yayınladığımız ilk sayımızla Avustralya Türk basınına yeni bir soluk, yeni bir hareket getirmeyi hedeflemiştik. Yıllardan beri Avustralya’da yayın hayatına devam eden Türk gazeteleri alışagelmiş rutinde yayınlarına devam ediyor, reklam arası haber vermeye çalışıyordu. Kişisel emeklerle hazırlanan, toplumu birinci derecede ilgilendiren haberler maalesef çok azdı. Uluslararası olduğunu iddia eden ve bununla gurur duyan bazı basın organları, ellerindeki birçok imkana rağmen bir web sitesine bile sahip değildi. Haberler, internet sitelerinden alınıp hiç kontrol edilmeden gazetelere konuyordu.
Milliyet Australia’nın yayın hayatına başlamasıyla ufakta olsa bazı şeyler değişti. Yazılı Türk basınının üstündeki ölü toprağı biraz silkelendi çünkü rekabet gittikçe kızışmıştı. Web sitesine sahip olmayan büyük medya kuruluşları -her ne kadar basitte olsa- hemen web sitelerini hayata geçirme telaşına girdi. Milliyet Australia’nın magazin ekini görenler, hemen kendileri de çeşitli ekler çıkarmaya başladılar. Her zaman olduğu gibi rekabetten karlı çıkan yine okuyucu oldu. Avustralya’daki Türk toplumu artık eskisinden daha güzel, içeriği daha dolu gazeteleri okuma fırsatı yakaladı. Bütün bu gelişmelerde bir nebzede katkımız olduğuna inanıyor ve bundan dolayı gurur duyuyoruz. Umarım bu rekabet gazetelerin kalitesini yükseltmeye devam eder ve bundan kazançlı çıkan yine okuyucular olur.
Öte yandan içerik olarak kendini geliştiremeyenler ise maalesef reklam fiyatlarıyla oynayarak rakip gazetelerin kapanmasını hedeflediler ancak bu stratejiden orta ve uzun vadede kendilerinin zararlı çıkacaklarını anlamadılar hala da anlamıyorlar. Hiçbir işletmede fiyat düşürerek yapılan rekabet başarı getirmez. Belki çok kısa vadede başarı gibi gözükür ancak orta ve uzun vadede işletmenin kendi ayağına kurşun sıkması demektir. Harvard Business School’dan Prof. Michael Porter bu konuda şu güzel tespiti yapmış “Rakibiniz de aynı şeyi yapabilecek durumdayken fiyatları düşürmek sadece aptallıktır ”
Türk medyası açısından geçtiğimiz yıla şöyle kısaca baktıktan sonra birazda yeni yılda gerçekleştirmek istediklerimizden bahsedelim.
Yeni yıl herkes için yeni umutlar, yeni planlar ve yeni beklentiler demek. Bizde yeni yılla birlikte yeni yılın getirdiği bazı yeniliklerle karşınızda olmayı hedefliyoruz. Bunlardan bir tanesi şu anda elinizde tuttuğunuz gazetede yer alan bazı ufak mizanpaj değişiklikleri. Sizlere daha kaliteli, daha görsel bir gazete sunmak için dünya medyasında yer alan gelişmeleri ve araştırmaları takip ediyoruz.
Poynter Institute adlı araştırma kurumu gazetecilik üzerine yaptığı çalışmalarıyla biliniyor. Bu araştırmalardan birinde uzun yıllar yüzlerce küsur okur üzerinde bir deney geliştirmişler. Araştırmada gözlüklere konulan özel bir kamera ile okurun göz hareketlerini tespit ediyorlar ve bu hareketlere göre gazete mizanpajında kullanılmak üzere bazı raporlar hazırlanıyor. Bizde bu raporlar ve günümüz trendleri ışığında tasarımımızda bazı değişiklikler yapmaya çalıştık. Okuması kolay, sade ve enerjik bir çizgi ile karşınıza çıkmayı hedefledik.
Öte yandan yerel yazar kadromuzu zenginleştirme çalışmalarımız devam ediyor. Şubat ayı itibariyle çok değerli bir Türk akademisyeninin aramızda olacağı bilgisini sizlerle paylaşabilirim.
Bir diğer yeniliğimiz ise “Sizin köşeniz” bölümü. Önümüzdeki haftalardan itibaren siz değerli okuyucularımızdan gelen köşe yazılarını gazetemizde sizin imzanızla yayınlamayı planlıyoruz. Türkiye, dünya ya da Avustralya gündemi, siyaset ya da spor, fark etmez, düşüncelerinizi yazın, içinizdeki köşe yazarını ortaya çıkarın, yazılarınızı tüm Türk toplumuna ulaştıralım. Bu konuda detaylı bilgileri gazetemiz sayfalarında bulabilirsiniz.
Mevcut web sitemizi ise teknolojik gelişmelerine paralel olarak güncelliyoruz, en son teknolojik trendlere göre dizayn edilen, okuyucu dostu web sitemiz yakında hizmetinizde olacak.
Bulmaca meraklılarını sevindirecek bir haber, 2013 yılında ödüllü bulmacalarımız yeniden başlayacak, bizi takip etmeye devam edin.
Son olarak Avustralya Türk medyasında bir ilki gerçekleştirmek için bütün gayretimizle çalışıyoruz. Fizibilite çalışmalarımız sonuçlanmadan bunun açıklamasını şimdilik yapmayalım, sonra birileri bundan da kendine pay çıkarmasın…

#Milliyet Australia

Bir cevap yazın

Your email address will not be published / Required fields are marked *