Kalitesiz insan kalitesiz iş yapar

Üretimde kalite ve güzelliğin yakalanabilmesi için, kişinin sorumluluklarını bilerek çalışması, iş ahlakı prensiplerine uyması gerekir. Yaptığı işte en iyi malzemeleri kullanan, verdiği sözlerde duran, zamanında işini yapan kimse, diğer insanlara güven verir ve iş hayatında başarılı olur. Bu tür işadamlarına sahip olan toplumlar diğer toplumlar arasından sıyrılır ve bulundukları ülkede söz sahibi olurlar…Peki şu anda üzerinde yaşadığımız Avustralya’da durum nasıl ? Avustralya’da faaliyet gösteren Türk firmaları yukarıda bahsettiğim konularda ne derece başarılı? İsterseniz Avustralya’da Türklerin milli mesleği haline gelmiş olan “kebap” sektörüne yakından bakalım. Sektörde kebap fabrikaları ve onların ürettikleri bu kebapları tüketiciye sunan “kebap shop” ları var. Bu sektörün belki %80-90’ı Türk kökenli vatandaşlar tarafından işletiliyor, geri kalan pay ise Yunan ve Araplar tarafından paylaşılıyor.
Gıda işi oldukça ciddi ve önemli bir konu çünkü direk olarak insan sağlığını ilgilendiriyor. Gıda üretimini yapan firmaların kullandıkları hammaddeden tutunda, üretim aşamalarındaki hijyene kadar birçok konuya dikkat etmesi gerekiyorken Avustralya’da kebap imalatı yapan fabrikaların kaçı bu konuda belli bir kaliteyi yakalamış durumda? Kaç tanesi kaliteli et kullanarak kebap üretiyor ? Şüphesiz aralarında işini çok iyi yapan, iş ahlakına sahip birçok firma var ancak maalesef bir çoğu, sadece günü kurtarma ve maliyetleri daha da düşürmek adına hiç yapılmayacak işlere giriyor. Özellikle kıymadan üretilen dönerlerde oynanan oyunlar inanılır gibi değil. Çok sağlam bir kaynaktan aldığım bilgiye göre, gözlerini para hırsı bürümüş kebap fabrikalarının bu zaafını öğrenen bazı kasaplar ( aralarında Çinli ve Avustralyalı kasaplarda var ), çöpe atmaları gereken et parçalarını ve et artıklarını biriktirip bu kebap fabrikalarına satmaya başlamışlar. Bu et artıklarının içinde her türlü et olduğu gibi domuz eti parçaları da mevcut. Daha sonra bu etleri toplayan bazı kebap fabrikaları, bu etlerin içine bin bir türlü katkı malzemesi (buna bazı kimyasal maddelerde dahil) ve baharat katarak kıyma döner haline getirip, piyasaya daha uygun fiyatla sürüyorlar. Bir de internetten buldukları bir “helal” logosunun yazıcıdan çıktısını alıp, kendilerince ürünlerine helal sertifikası veriyorlar. Nerden bakarsan ayrı bir skandal. Bu ürünleri yiyen biri gerçekten ciddi şekilde rahatsızlanırsa bunun maddi ve manevi sorumluluğunu kim üstlenecek ? Bildiğiniz gibi geçtiğimiz hafta fast food zinciri KFC sattığı bozuk tavuktan dolayı 8 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edildi. Buna benzer bir olayın ille de bir Türk firmasının başına gelmesi mi gerekiyor ? Ondan sonra mı bu sektör kendine bir çeki düzen verecek, bazı standartlar getirecek ? Kebap fabrikalarını bu tür yollara iten sebepler nelerdir ? Zaten kilosunu 5 dolardan aldığı kıyma dönerin maliyetini daha da düşürmek isteyen, 20-30 cent için yıllardır çalıştığı kebap fabrikasını bir çırpıda satan kebap shopların ve bu ürünleri tüketen toplumun bu konuda hiç mi suçu yok? Bunları önümüzdeki hafta tartışacağız…
***
Haftalardır tüm Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan Türklerin merakla beklediği süper final maçı Sydney saatine göre Pazar sabahı 02.00’de oynandı ve Fenerbahçe ile berabere kalma başarısını gösteren Galatasaray 2012 yılının şampiyonu oldu. Belki de son yılların bu en önemli maçını gazetemizin ofisinde bir grup dost ile beraber izledik. Grubumuzda Galatasaraylı dostlarımız ve Fenerbahçeli renktaşlarımızla beraber bu heyecanı Türkiye’den 40.000 km uzakta hep beraber yaşadık. Maçtan sonra Galatasaraylılarda şampiyon olmanın sevinci varken, ben de dahil olmak üzere Fenerbahçelilerin çok fazla üzüldüğünü söyleyemeyeceğim. Zira bu sene Fenerbahçe üzerinde oynan bu kadar oyuna rağmen bu takım şampiyonluğu son maça kadar kovalayabiliyorsa, ban göre şampiyon olmuş kadar başarılıdır. Başta Türkiye’nin en büyük sivil toplum örgütü olduğunu bir kez daha dosta düşmana gösteren Fenerbahçe taraftarları olmak üzere tüm Fenerbahçeli futbolcuları ve teknik heyeti gönülden kutlarım… Galatasarayı’da bu seneki güzel futbolundan dolayı tebrik ederim.

#Fenerbahçe#Galatasaray

Bir cevap yazın

Your email address will not be published / Required fields are marked *