Rusya’nın beklenmeyen müdahalesi

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği’nin Suriye’ye karşı olan baskıları Rusya’nın çıkarlarıyla ters düşünce Rusya ani ve beklenmedik bir hamle ile geçtiğimiz Salı günü 3 savaş gemisini Suriye karasularına gönderdi. Siyasi ve askeri uzmanlar “Rus savaş gemilerinin Suriye sularına gelmesi Moskova’nın Batı’dan Şam yönetimine yönelik bir askeri müdahalesine kesinlikle karşı koyacağının göstergesidir” yorumunu yaptılar. Suriye’de halk ayaklanmasına rağmen koltuğunu koruma derdinde olan Esad’ın danışmanlarından biri de Rus gemilerinin Suriye karasularında koruma amaçlı devriye görevi yapacağını doğruladı.
Kimileri; “Bu üç Rus gemisi bölgede tansiyonu yükseltti” dese de, bana sorarsanız, Suriye’ye demirleyen bu üç Rus savaş gemisi; hem Suriye ve İran’a rahat bir nefes aldırmış, hem de olası sıcak bir çatışmanın şimdilik önüne geçmiştir. Rusya’nın bu hamlesine karşı ABD’nin ve NATO’nun nasıl bir karşı hamle yapacağını hep beraber göreceğiz.

***
Bedelliden en karlı bankalar, en zararlı Burdur çıktı
Son birkaç yıldır sürekli gündemde olan bedelli askerlik yasa tasarısı sonunda çıktı. Aslında açıklanan bedelli askerlik şartları, hem bedelli karşıtları hem de bedelliyi bekleyenler tarafından pekte olumlu karşılanmadı. Bedelli askerlik karşıtları zaten bu tür bir uygulamanın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu düşündükleri için böyle bir uygulamaya baştan karşıydılar. Bedelliyi bekleyen yüz binlerce kişi ise bedelli ücretinin yüksek olması ve yaş sınırının 30 yaş ve üstü olması nedeniyle açıklanan bedelliden çokta mutlu olmadılar zira açıklanan 30 bin TL şu anki Türkiye şartlarına göre oldukça yüksek bir meblağ. Örnek vermek gerekirse, bir üniversite mezunu kişi 5,5 ay askerlik yapmak yerine bedelli askerlik yapmayı tercih ederse, askere gitmediği süre içerisinde ayda yaklaşık 5 bin TL biriktirmek zorunda kalacak. Şu anda acaba Türkiye’de kaç kişinin aylık gelir seviyesi bu ücreti ödemeye yetecek? İşte tam bu sırada bankalar devreye giriyor ve 60 aya uzayan vadelerde bedelli kredisi vereceklerini açıklıyor. Şüphesiz bankacılık sektörü böyle bir fırsatı uzun süredir bekliyordu ve bu konuda çalışmalara uzun süre önce başlamışlardı. Bankaların bedelli askerlik sayesinde kendilerine yaklaşık 100 bin yeni kredi müşterisi bulacaklarını tahmin ediyorum.
Bu işten maddi anlamda en çok zarar gören kesim ise şüphesiz Burdur esnafı oldu. Burdur’da dövizli askerlik görevini yapan kişilerden dinlediklerime göre neredeyse Burdur ilinin geçim kaynaklarının başında dövizli askerlik yapan askerler gelmekteydi. Yeni bedelli tasarısına göre 21 gün temel askerlik eğitimi ortadan kalktığı için Burdur esnafı ne yapacağını kara kara düşünmeye başladı.
21 günlük temel eğitimin kaldırılması, Genelkurmay açısından olumlu bir gelişme zira yaklaşık 100 bin kişinin bedelli askerlik yapacağını ve bu süreç içersinde 21 gün eğitim alacağını düşündüğümüzde ortaya ciddi bir masraf çıkıyor. Genelkurmay bu masrafı yapmayarak büyük bir tasarrufta bulunacak. Yurtdışında çalışıp 21 gün Türkiye’ye askerlik için gitmek zorunda kalan yurttaşlarımızın da zaten bu yönde bir talebi vardı. Hatta geçtiğimiz yıl, aralarında dövizle askerlikten sorumlu askeri yetkililerin bulunduğu bir grup Avustralya’yı ziyaret etmiş ve bu yöndeki talepleri, bizzat buradaki Türk toplumundan dinleme fırsatı bulmuşlardır. Her ne kadar bedelli kanunu bu şekilde meclisten geçecek gibi gözükse de bence 21 günlük temel askeri eğitimin ortadan kalkmaması gerekiyordu. Bu yeni kanundan sonra bedelli askerlik görevini sadece bankaya para yatırarak tamamlayacak kişilerin ne yazık ki çocuklarına ve torunlarına anlatacakları bir askerlik anısı olmayacak!

#Suriye

Bir cevap yazın

Your email address will not be published / Required fields are marked *